دسته بندی قراضه بر اساس دانسیته

چاپ

آهن قراضه يا scrap ، به توليدات معيوب ، مصالح كهنه و ضایعات چدني وفولادي غيرقابل مصرف اطلاق مي شود.

قراضه‌ها اصلي‌ترين منبع فلزي جهت شارژ در كوره های ذوب و فولاد سازی هستند. معمولا نياز است  بر روي اكثر قراضه‌هايي كه در كوره‌هاي الكتريكي بكار برده مي‌شوند عمليات آماده سازی انجام شود.

قراضه ها را از نقطه نظر کیفی و فیزیکی و همچنین بر اساس عملیات آماده سازی انجام شده به دسته های مختلفی تقسیم بندی می کنند.

تعریف دانسیته قراضه:

جرم حجمي قراضه، وزن واحد حجم قراضه است كه بر حسب واحد کیلوگرم بر متر مکعب بيان مي‌شود.

قراضه ها را به صورت عمومی و از منظر دانسیته میتوان در چند دسته زیر طبقه بندی نمود:

1- قراضه سبک

2- قراضه متوسط

3- قراضه سنگین

4- قراضه ویژه

تعریف هر یک از دسته بندی های فوق به شرح زیر می باشد:

البته دسته بندی  جزئی تر نیز بر این اساس وجود دارد که معمولا در گروه های فوق قرار می گیرند.

1- قراضه سبک:

این نوع قراضه ها دارای حجم زیادی بوده و دانسیته آنها کمتر از 400 کیلوگرم بر متر مکعب است. سیم های کلاف در هم پیچیده شده، پلیسه های نواری تراشکاری حجيم، قوطی های نازک و تسمه های نازک کلاف شده جزو این گروه میباشند.

2- قراضه متوسط:

دانسيته اي این نوع قراضه از 400 کیلوگرم تا 600 کیلوگرم بر متر مكعب است. بدنه لوازم خانگی بریده نشده، بدنه اتومبیل،ورقهای تا ضخامت 5 میلیمتر از این نوع قراضه ها هستند.

3- قراضه سنگین:

دانسيته اي این نوع قراضه از 600 کیلوگرم تا 1200 کیلوگرم بر متر مكعب است. قراضه های در و پنجره،شاسی برش داده شده، برخی انواع لوله ها،نبشی ها، تیرآهن و پروفیل ها، پرس بدنه، پروفيلهاي يكنواخت، صفحات فولادي ضخیم و پرس خودرو در این دسته جای می گیرند.

4- قراضه ویژه:

دانسیته این نوع قراضه بیش از 1.2 تن بر متر مکعب است. ريلهاي راه آهن بريده شده، چرخهاي قطار و قراضه ساير تجهيزات راه آهن، سر و ته تختال ها ،تكه هاي تير آهن و ميلگرد هاي قطور مثالهایی از این نوع قراضه هستند.

 

این دسته بندی یک دسته بندی کلی بر اساس دانسیته بوده و دسته بندی های جزئی تر نیز بر این اساس وجود دارد که معمولا در گروه های فوق قرار می گیرند.

برچسب: , ,